#Wydarzenia

Dąbrowa Górnicza ma wreszcie nowy dworzec

Ceglana elegancka prezentująca się elewacja, nowoczesne, ale nawiązujące stylem do historii obiektu wnętrze, a do tego komfortowa przestrzeń obsługi podróżnych – taki właśnie jest, po trwającej nieco ponad półtora roku w przebudowie, dworzec w Dąbrowie Górniczej. Od środy (4 października) podróżni mogą znów korzystać.

Od środy (4 października) pochodzący z 1883 roku budynek znów obsługuje pasażerów. Modernicaja dawnego dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej przywróciła mu dawny blask. Renowację przeszła ceglana elewacja obiektu. Została ona wyczyszczona, a ubytki uzupełniono. Znów w pełnej okazałości prezentują się fryzy umieszczone pomiędzy pierwszą i drugą kondygnacją oraz tuż przy szczycie budynku. Na wzór historycznej odtworzono również stolarkę okienną i drzwiową oraz poszycie dachowe. Dworzec zyskał również iluminację, podkreślającą jego walory architektoniczne nocą, a także podświetlany napis i zegar.

Zmieniło się także wnętrze budynku, w którym przywrócono obsługę podróżnych. Odbywa się ona w holu połączonym z klimatyzowaną poczekalnią. Zaaranżowano je w nowoczesny sposób, nawiązując poprzez częściowe ceglane wykończenie ścian do wyglądu elewacji dworca. Pozostałe ściany pomalowano na kolory utrzymane w odcieniach bieli i szarości. W podobnej tonacji utrzymano posadzkę wykonaną z płyt granitowych. Aranżację dworca uzupełniło nowoczesne oświetlenie umieszczone w podwieszanym suficie. Przestrzeń obsługi podróżnych wyposażono w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice z odjazdami i przyjazdami pociągów. W pobliżu holu znajduje się kasa biletowa, a w sąsiedztwie poczekalni toalety oraz przestrzeń dla opiekuna z dzieckiem. Pozostałe wolne powierzchnie zajmie miasto. Przeniesie się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.

Koszt przebudowy dworca w Dąbrowie Górniczej, która była sfinansowana z budżetu miasta, wyniósł 18,6 mln złotych. Wykonawcą robót budowlanych była firma Berger Bau Polska z Wrocławia.