#Wydarzenia

Sosnowiecki Balaton przejdzie metamorfozę

Staw Balaton w Sosnowcu- Porąbce ma odzyskać dawny blask za ponad milion złotych. Jest to jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego.

Staw powstał w zagłębieniu po wydobyciu materiału gliniastego. Od lat 70-tych ubiegłego wieku przy zbiorniku działał ośrodek rekreacji, zarządzała nim kopalnia „Klimontów” a później „Czerwone Zagłębie”. Otoczony lasem ośrodek był jednym z z najpopularniejszych miejsc wypoczynku sosnowiczan. Z czasem infrastruktura zaczęła niszczeć. Coraz mniej mieszkańców Sosnowca i okolic spędzało tam swój czas. Ale to niedługo ma się zmienić. Podpisana została umowa na pierwsze prace związane z metamorfozą stawu Balaton. Przestrzeń wokół stawu ma się już zmienić za pół roku.

  • Teraz Balaton znów może o sobie przypomnieć. W ramach zleconych praca zostanie odtworzona kilometrowa ścieżka z wodoprzepuszczalnej nawierzchni i tak jak przed laty mieszkańcy znów będą się cieszyć z zegara słonecznego oraz pergoli. Zależy nam na odtworzeniu tego, co dobrze znają nieco starsi mieszkańcy. Młodsi tylko ze zdjęć – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca
  • Jestem przekonany , że to nie koniec zmian i tegorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim znów dzięki głosom mieszkańców uda się zrealizować kolejny projekt. Balaton zasługuje na reaktywację – cieszy się Mateusz Bochenek jeden z autorów projektu.

Odświeżenie Balatonu leży na sercu także żeglarzom.

  • Klub Żeglarski Zagłębie, którego jestem przedstawicielem jest taką satelitą na obrzeżach miasta. Dzieciaki z miasta często wyjeżdżają nad Zalew Przeczycki, natomiast przemiana Balatonu pozwoliłaby na organizację eventów czy ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej tutaj na miejscu. Dzieci z Sosnowca miałyby lepszy dojazd. Cieszę się, że wspólnie moglibyśmy zrobić coś dla tego miejsca – mówi Paweł Pełka z Klubu Żeglarskiego Zagłębie, trzeci ze współautorów.

Wykonawcą projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego została firma ABG z Chorzowa, która ma je wykonać w formie ” zaprojektuj i wybuduj”. Koszt robót to 1,2 mln złotych. W głosowaniu, w ramach IX BO, pomysł uzyskał 4170 głosów.