Autobus wodorowy na ulicach Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Polski autobus wodorowy NesoBus rozpoczął kilkudniowe testy
Od 21 lutego na ulicach Sosnowca i Dąbrowy Górniczej sosnowiecki PKM przez kilka dni będzie testował autobus wodorowy NesoBus. To polska marka należąca do grupy spółek: Grupa Polsat Plus i ZE PAK. Czy takie autobusy będą jeździły po Zagłębiu Dąbrowskim ? Wydaje się, że to kwestia przyszłości.
Dwunastometrowy autobus, który może zabrać na pokład do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących, będzie testowany na liniach 160S, 813 i 814.
” Lubimy sprawdzać nowe rozwiązania. Mamy już kilkadziesiąt autobusów elektrycznych, typu pług czy hybryd. Teraz czas sprawdzić możliwości autobusu napędzanego wodorem” – wyjaśnia Marek Pikuła, prezes PKM-u Sosnowiec.
Autobus jest bardzo efektywny – zużywa około 8 g wodoru na 100 km. Ma zasięg do 450 km, a samo tankowanie trwa zaledwie 15 minut. –
-” Autobus wodorowy tak naprawdę jest autobusem elektrycznym. Posiada własną „mini -elektrownię”. Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca na bieżąco silniki elektryczne. Nie ma żadnego procesu spalania” – opisuje Maciej Nietopiel, prezes NesoBusa, wiceprezes w ZEK PAK SA.
” To bardzo komfortowy autobus, łatwo się go prowadzi. Można porównać do klasycznego autobusu elektrycznego – opowiada Robert Kazimirski, kierowca PKM Sosnowiec, który testuje pojazd.
W zbiornikach NesoBusa znajduje się zielony wodór. Wytwarzany jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym autobus emituje z rury wydechowej jedynie parę wodną, która pod wpływem temperatury przeistacza się w wodę.