#Inne

Szpital w Sosnowcu z innowacyjnym sprzętem do diagnostyki snu. Pomoże pacjentom z bezdechem sennym

Sosnowiecki Szpital Miejski wprowadził innowacyjny sprzęt do diagnostyki snu. ” Dzięki naszym wykwalifikowanym specjalistom i wysokiej klasy urządzeniu do skutecznej identyfikacji oraz monitorowania bezdechu sennego możemy szybko postawić diagnozę i dostosować plan leczenia – prezes szpitala Aneta Kawka.

Badanie przeprowadzane jest w pracowni polisomnograficznej i pozwala na określenie struktury snu i procesu oddychania pacjenta. Do ich przeprowadzenia wymagane jest tylko skierowanie od lekarza rodzinnego. Z takim zaleceniem należy się zgłosić do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, gdzie pacjent spędzi noc podłączony do specjalistycznego sprzętu. Przygotowanie do badania trwa godzinę. Podłącza się do ciała pacjenta kilkanaście elektrod. Dzięki nim lekarz podczas snu pacjenta monitoruje pracę mózgu, ruchu gałek ocznych, napięcie mięśniowe i proces oddychania.

  • Po całonocnym badaniu i dokładnej analizie zapisu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z bezdechem, jakiego jest on rodzaju i jaki jest jego stopień nasilenia. Na tej podstawie podejmujemy dalsze decyzje dotyczące leczenia, które może trwać nawet wiele lat – powiedział internista z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu lek. Jaromir Kuleszyński

Według danych szpitala w Polsce około 2,5 mln osób zmaga się z problemem bezdechu sennego, z czego blisko 300 tys.osób powinno być objętych leczeniem. Najczęściej to zjawisko występuje u mężczyzn powyżej 40 lat i kobiet w okresie menopauzy.

Bezdech senny to chwilowe zatrzymanie oddechu podczas snu. Przerwy te mogą trwać od kilku sekund do nawet kilku minut i mogą prowadzić do niedotlenienia organizmu. Wśród głównych objawów bezdechu sennego wyróżnia się: chrapanie, bezsenność, wybudzanie się, zmęczenie, senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, zaburzenia pamięci czy koncentracji.

  • Wśród głównych zwiększających ryzyko wystąpienia bezdechu sennego wskazuje się stres oraz otyłość. Ponadto każdy rodzaj bezdechu sennego prowadzi do zaburzeń snu. Jeżeli się nie wysypiamy, to powoduje szereg niekorzystnych następstw dla naszego zdrowia. Nie potrafimy się skoncentrować, jesteśmy zmęczeni i osłabieni, co w konsekwencji może prowadzić nawet do wypadków komunikacyjnych. Nie zapominajmy także o powikłaniach, które niesie za sobą bezdech, takich jak choroby serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu -2 dodaje lek Jaromir Kuleszyński.