Sosnowiecki Szpital Miejski ma być taki trzeci w Polsce. Powstanie nowoczesny SOR, lądowisko i… schron
W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim powstają plany nowatorskiego w skali kraju projektu: powstania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) wraz z lądowiskiem dla helikopterów oraz nowoczesnym schronem. Inwestycja ta, opracowywana z udziałem ekspertów ds. bezpieczeństwa będzie po Warszawie (szpital MSWiA) i Łodzi trzecią w kraju.
W ubiegłym roku Sosnowiecki Szpital Miejski uruchomił Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w tym roku placówka dołączyła do Krajowej Sieci Onkologicznej, jednocześnie sukcesywnie rozwijając opiekę ginekologiczną m.in. poprzez uruchomienie Oddziału Klinicznego Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej oraz tę adresowaną do najstarszych pacjentów: Oddział Geriatrii i ZOL. Teraz na tapetę wzięto kolejną ważną inwestycję.
Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Powiatowym stolicy Zagłębia wydaje się naturalnym krokiem w rozwoju placówki. Zlokalizowanie SOR-u planowane jest na parterze nowego, młodszego i nieco „mniejszego brata” pawilonu bloku operacyjnego budynku, w przestrzeni przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami. Ma zapewnić on pełne wsparcie medyczne i szybki dostęp do niezbędnej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Przestrzeń zostanie podzielona na strefy takie jak obszar resuscytacyjno-zabiegowy, intensywnej terapii, segregacji, konsultacji, a także obszar przeznaczony do terapii natychmiastowej i pełnego monitoringu pacjentów. Dzięki tym udogodnieniom szpital będzie gotowy do natychmiastowego podjęcia działań diagnostycznych i terapeutycznych. W obszarze resuscytacyjno-zabiegowym (składającym się z dwustanowiskowych sal resuscytacyjnych) znajdować ma się wysokiej klasy sprzęt umożliwiający monitorowanie i podtrzymanie funkcji życiowych. W projekcie uwzględniono także salę zabiegową do drobnych zabiegów chirurgicznych i salę opatrunków gipsowych. Przewiduje się także dwustanowiskową salę do intensywnej terapii, a także obszar obserwacji, który będzie się składał z sześciu stanowisk znajdujących się na wspólnej sali. Dzięki takiemu układowi poszczególnych pomieszczeń obsługa pacjentów przyjeżdżających karetkami oraz zgłaszających się samodzielnie będzie przebiegać sprawnie i efektywnie.
– W ciągu ostatnich lat Sosnowiecki Szpital Miejski konsekwentnie się rozwija, inwestując w nowoczesne rozwiązania. Budowa zupełnie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest doskonałą okazją do nadania mu drugiej funkcji – schronu dla pacjentów oraz personelu szpitala na wypadek wystąpienia zagrożenia. Powiązanie tych dwóch funkcji to nie tylko spełnienie współczesnych standardów medycznych, ale też odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby i wyzwania naszych czasów. To przedsięwzięcie wyróżnia to, że same pomieszczenia schronu będą na co dzień spełniały ważne, medyczne funkcje użytkowe, a w czasie zagrożenia może zostać do nich przeniesiona działalność medyczna w szerszym zakresie. Ta inwestycja jest zwieńczeniem działań mających na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, komfortu i opieki zdrowotnej mieszkańcom naszego regionu. Sprawi również, że placówka dorówna swoją ofertą szpitalom powiatowym w podobnych do Sosnowca największych miastach – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Nieodłącznym elementem – wymaganym prawnie, który powinien posiadać każdy SOR, będzie wyniesione na dachu szpitala lądowisko dla helikopterów. Taka lokalizacja zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo z perspektywy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z analizy budowanych lądowisk wynika, że te wyniesione na dachy są najbezpieczniejsze i najwygodniejsze dla pilotów i sprzyjają również udzielaniu jak najszybszej pomocy pacjentom z zagrożeniem życia. Lądowisko zajmować będzie jedną kondygnację i umożliwi bezpośredni transport pacjentów w stanach nagłych na wybrane oddziały szpitala. Jego nowoczesna infrastruktura pozwoli na bezpieczne przyjęcie śmigłowców ratunkowych niezależnie od warunków pogodowych, co znacząco zwiększy dostępność do opieki ratującej życie.
Ochrona ludności stanowi jedną z podstawowych dziedzin działalności państwa w obszarze bezpieczeństwa, a jej celem jest m.in. ochrona życia i zdrowia ludzkiego zarówno w warunkach klęski żywiołowej, jak i w czasie wojny. By to osiągnąć, przewiduje się budowę obiektów zbiorowej ochrony o statusie schronu lub ukrycia, a także miejsc doraźnego schronienia. Wśród podmiotów realizujących te cele i zadania ochrony ludności znajdują się m.in. podmioty lecznicze, czyli szpitale. Stąd też decyzja o podjęciu działań mających na celu przygotowanie koncepcji budowy tak innowacyjnego obiektu zbiorowej ochrony w ramach budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dzięki temu sosnowiecka placówka, jako jedna z trzech w Polsce (po Łodzi i szpitalu MSWiA w Warszawie) będzie dysponować takim rozwiązaniem. Współautorem tej nowatorskiej koncepcji jest prof. dr hab. Robert Socha – ekspert z zakresu bezpieczeństwa oraz pozostali konsultanci – dr Łukasz Czekaj oraz dr Grzegorz Matuszek. W schronie będzie znajdowała się m.in. centralna sterylizatornia czy sala audiowizualna, która w bardzo łatwy sposób będzie mogła zostać przekształcona w podziemny Blok Operacyjny. Schron w przypadku zagrożenia pomieści ok. 300-500 osób, co umożliwi ewakuację pacjentów i chorych, szczególnie z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz kadry medycznej szpitala.
Sosnowiecki Szpital Miejski obecnie oferuje swoim pacjentom opiekę medyczną na 13 oddziałach specjalistycznych, dysponując także jednym z najnowocześniejszych Bloków Operacyjnych w Polsce, kompleksowo wyposażonym laboratorium oraz szeregiem pracowni diagnostycznych. W placówce, w dwóch lokalizacjach na terenie Sosnowca (ul. Zegadłowicza oraz ul. Szpitalna) funkcjonuje także kilkanaście poradni specjalistycznych. W 2023 r. otwarto jeden z najnowocześniejszych w kraju Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii z 6 stanowiskami kompleksowo wyposażonymi w respiratory, kardiomonitory czy pompy infuzyjne oraz inny sprzęt ratujący zdrowie i życie.